FF800R12KE7EHPSA1
Contact Now
FF800R12KE7EHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 800 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : TRENCHSTOP™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.75V @ 15V, 800A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-62MMHB
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 100 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Package / Case : Module
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 122 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge Inverter
NTC Thermistor : No
Description : MEDIUM POWER 62MM