APTGT300DU170G
Contact Now
APTGT300DU170G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 400 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : SP6
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 750 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1660 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 26.5 nF @ 25 V
Configuration : Dual, Common Source
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APTGT300
Description : IGBT MODULE 1700V 400A 1660W SP6
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Dual, Common Source 1700 V 400 A 1660 W Chassis Mount SP6