T9S0162003DH
Contact Now
T9S0162003DH
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 2000 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 3142 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Package / Case : TO-200 Variation
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 25456A, 27000A
Structure : Single
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CTRL MOD 1600V 2000A
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 3142 A Single Chassis Mount TO-200 Variation