FF1500R17IP5BPSA1
Contact Now
FF1500R17IP5BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 1500 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : PrimePACK™3+
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.2V @ 15V, 1500A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 88 nF @ 25 V
Configuration : 2 Independent
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF1500R
Description : IGBT MOD 1700V 1500A 20MW
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1700 V 1500 A 20 mW Chassis Mount Module