DSPIC30F2012-30I/SP
Contact Now
DSPIC30F2012-30I/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 20
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 12KB (4K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : dsPIC™ 30F
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : A/D 10x12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : dsPIC
Speed : 30 MIPs
Base Product Number : DSPIC30F2012
Description : IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SPDIP
Model Number : DSPIC30F2012-30I/SP
Contact Now
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-SPDIP