PIC18F452-I/PT
Contact Now
PIC18F452-I/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 34
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.2V ~ 5.5V
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 32KB (16K x 16)
Oscillator Type : External
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 40MHz
Base Product Number : PIC18F452
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Model Number : PIC18F452-I/PT
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)